Ambasador Bosne i Hercegovine u Austriji Siniša Bencun pozvan je danas na razgovor u Ministarstvo vanjskih poslova u Beču zbog nedavnih verbalnih napada predsjednika bh. entiteta RS Milorada Dodika na ručun austrijske ministrice vanjskih poslova Beate Majnl-Rajzinger (Meinl-Reisinger), javlja Anadolu.
- U svjetlu nedavnih izjava Milorada Dodika, predsjednika RS, ambasador Bosne i Hercegovine pozvan je u Ministarstvo vanjskih poslova - navedeno je na zvaničnom X profilu austrijskog MVP-a.
"Nema sankcija"
Dodano je da “postupci Milorada Dodika ugrožavaju stabilnost, ustavni poredak i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine”.
Da je Bencun pozvan u Ministarstvo vanjskih poslova na razgovor objavili su i mediji u toj zemlji.
“Orf.at” je podsjetio da je u martu “Tužilaštvo Bosne i Hercegovine izdalo naloge za hapšenje separatističkog srpskog ultranacionaliste Dodika i još dvojice visokorangiranih političara Republike Srpske” te da od tada Dodiku nije dozvoljen ulazak u Austriju.
Interesantno je da je Dodik prije nekoliko dana kazao kako može putovati u Austriju, ali mu se ne ide.
- Provjerite u Austriji, ova (ministrica vanjskih poslova Austrije Beate Majnl-Rajzinger op.a.) ovdje što je lanula kao uvode se sankcije, nije dobila saglasnost, nema sankcija. Ja mogu sutra otići, ali ne idem, nije meni to toliko stalo - rekao je Dodik.
Početkom aprila, njemačka ministrica za pitanja Evrope i klime Ana Lurman (Anna Luehrmann) potvrdila je tokom posjete Sarajevu kako su Njemačka i Austrija uvele zabranu ulaska za rukovodstvo RS, uključujući Dodika, kao i da su zamrznuti infrastrukturni projekti koji su bili planirani za taj bh. entitet.
Ona je tada navela kako vlasti RS vode politiku koja ide u secesionističkom pravcu, što je direktno suprotno evropskim vrijednostima.
Politička kriza u Bosni i Hercegovini uslijedila je nakon što je Sud BiH krajem februara nepravomoćno osudio predsjednika entiteta RS Milorada Dodika na godinu zatvora i šest godina zabrane vršenja dužnosti entitetskog predsjednika, zbog "nepoštivanja odluka visokog predstavnika u BiH".
Nalog za privođenje
Tužilaštvo BiH je potom izdalo nalog za privođenje Dodika, kao i premijera RS-a Radovana Viškovića i Nenada Stevandića, čelnika entitetske skupštine. Osumnjičeni su za krivično djelo "napad na ustavni poredak" nakon što je Narodna skupština RS-a usvojila, a Dodik potpisao ukaz o objavi zakona kojima se zabranjuje djelovanje državnih pravosudnih i sigurnosnih institucija u tom bh. entitetu.
Sud BiH ranije je prihvatio prijedlog državnog Tužilaštva o raspisivanju međunarodne potjernice za Dodikom i Stevandićem, koji se terete za krivično djelo "napad na ustavni poredak". Interpol nije raspisao međunarodnu potjernicu, a Sud BiH je zatražio reviziju te odluke, što nije prihvaćeno.
Dodik je u međuvremenu više puta prelazio granicu Bosne i Hercegovine radi putovanja u inostranstvo, a pokušaj službenika SIPA-e da mu uruče nalog o lišavanju slobode u Istočnom Sarajevu onemogućen je uplitanjem pripadnika MUP-a RS.
Objavi komentar